Máte doma zahradní bazén a uvažujete o pořízení krycí bazénové plachty? Jaké důvody vedou majitele bazénů k tomu, aby si pořídili toto příslušenství?
Prach a další nečistoty – když se v bazénu nikdo nekoupe, je rozumné zakrýt hladinu z důvodu snížení spadu prachových částic a dalších nečistot. Šetříte tím energii na provoz filtrace a nasazení dalších přípravků, například vločkovače, který slučuje velmi jemné znečišťující částice do větších celků.
Izolace – plastová fólie s bublinkami působí na hladině jako izolant. Snižuje tedy rychlost ochlazování vody, což oceníte také v případě, že je bazén vyhřívaný. Fólie je konstruována tak, aby neklesla ke dnu, proto vypadá jako bublinková fólie – o udržení na hladině se stará vzduch v bublinkách a ten také spolupůsobí jako izolační vrstva.
Vypařování vody – toto se může zdát jako malichernost, ale stačí vzít do ruky kalkulačku a počítat s námi. Pro zevrubnou představu si vytvoříme modelový příklad bazénu o rozměrech 7 x 4 metry. Za jediný den se z jednoho metru čtverečního (kdekoli v přírodě) vyvaří přibližně pět litrů vody. U tohoto bazénu to tedy bude 140 litrů vody za den. Pokud je koupací sezóna dlouhá půl roku, za tu dobu se z nádrže samovolně do ovzduší vypaří asi 25 kubíků vody. Přepočítáte-li si toto množství vody, kterou musíte do bazénu dopustit z vodovodního řadu, na peníze za vodné a stočné, tedy například na Kladně v roce 2024 je to 156 Kč za kubík, jste rázem na částce necelých čtyř tisíc korun. Krycí plachta na bazén má životnost přibližně 15 let, takže byste mohli za tu dobu ušetřit (kdyby byl bazén celou koupací sezónu zakrytý) zhruba 58 tisíc korun. Rozhodně to tedy není zanedbatelná částka a vyplatí se o krycí plachtě alespoň uvažovat v teoretickém rámci. Nač vyhazovat peníze oknem, když to není vysloveně nutné? Používat zdravý selský rozum se vyplatí.