Kdy podat trestní oznámení

Estimated read time 3 min read


Jistě vám neunikly zprávy kde se mluví o tom, jak nějaký podvodník z někoho vylákal peníze a nebo mu vysál bankovní konto. Lidé se ale neponaučí a tak se podvodníkům stále daří. Buď se představí jako falešní bankéři a donutí někoho vybrat peníze a vložit je do bitcoinmatu, nebo se představí jako falešný lékař z Afriky, a donutí někoho poslat mu celoživotní úspory. Další možností je, že podvodník vytvoří podvodný e-shop nebo chce koupit zboží které prodáváte, a za chvilku jste bez peněz. Klasickým podvodem je prodej zboží, kdy prodejce po uhrazení kupní ceny přestane reagovat, aniž by zboží zaslal kupujícímu.

policejní auto

Jak vidíte, možností jak naletět a nechat se okrást je poměrně hodně. Ten kdo vás okrade o peníze je v podstatě dlužník, který vám má peníze vrátit, ale samozřejmě to dobrovolně drtivá většina z nich neudělá. Proto je potřeba vědět jak podat trestní oznámení na dlužníka. Je to jednodušší než si myslíte, stačí vzít důkazy které máte – nejčastěji printscreeny plateb nebo koupě zboží a komunikaci s podvodníkem, a zajít na nejbližší služebnu Policie ČR.

kufr peněz

Proč jít na služebnu?
I když je dnes možné podat trestní oznámení online, většina lidí nepopíše situaci dostatečně přesně a často si Policie potom oznamovatele pozve na další schůzku, https://www.teepek.cz/aktuality/skautske-schuzky kdy se ještě doptávají na různé věci. Proto je lepší zajít na Policii osobně a hlavně se nenechat odbýt. Někdy má Policie hodně práce a tak často odkazují na občanskoprávní spor, ale snažte se nenechat odbýt.
Situaci můžete samozřejmě řešit v některých případech i touto cestou, ale musíte znát údaje protistrany, což právě většinou podvedený nezná. Policie má možnosti jak si identitu podvodníka zjistit, a právě proto je lepší podat trestní oznámení. Dobrou zprávou je, že pokud je podvedených víc, Policie spis sloučí do jednoho a pachateli pak hrozí vyšší trest.

You May Also Like

More From Author