Kdybyste si chtěli koupit nové lešení, není to vůbec žádný problém, stačí objednat a dovezou vám jej kamionem kamkoli, kde je dostatek místa k jeho složení. Problém však nastává v souvislosti s jeho cenou, nač kupovat nové lešení za stovky tisíc korun, když jej využijete jen jednou, dvakrát za život?
Lešení si lze výhodně pronajmout a pronajímají se dva základní typy lešení dle ceníku pronájmu lešení:
Lešení pevné – pevné konstrukce se staví na rovných, stabilních plochách do výšky až několika desítek metrů a tímto způsobem se například revitalizují panelové domy. Teoreticky si může takovéto lešení pronajmout každý, kdo vlastní stavební firmu a provádí zateplování objektů či jiné stavební práce, a pronájem lze uskutečnit i pro amatérské kutily, kteří si troufnou na pracovní činnosti na vlastní pěst. Jsou to například případy zateplování fasád bytových domů, kdy se dohodnou spoluvlastníci objektu (například SVJ) na svépomocné akci, a kdy alespoň někdo z nich ovládá stavební řemeslo a má za sebou tyto či podobné práce jako cennou zkušenost. Výhodné je nechat si lešení postavit a neriskovat tím jeho pád, kdy jej nedostatečně ukotvíte ke zdivu a lešení se s vámi zřítí.
Pojízdné lešení – lešení malých rozměrů pro provádění stavebních prací menšího rozsahu lze také pronajmout. Pojízdná lešení jsou velmi oblíbená například pro nátěry fasád nízkých staveb, pro výměnu oken, vyzdívání okenních špalet, montáž venkovních rolet, žaluzií a okenic apod. Flexibilita pojízdných lešení umožňuje provádět veškeré práce rychleji a efektivněji, což se pak promítne do celkových stavebních nákladů.
Nezapomínejte na bezpečnost práce – veškeré práce na lešení byste měli provádět s bezpečnostními pomůckami, tedy zejména v ochranné přílbě a v pevné obuvi. Uklouznutí a podvrtnutí kotníku vlivem nevhodných bot a pád stavebního materiálu a nářadí na hlavu vám mohou přivodit fatální úrazy. Pamatujte na to, že stavební práce ve výškách patří k nejvíce rizikovým činnostem.